Banyodaki Küfleri Temizleme

Banyodaki Küfleri Temizleme

Banyodaki  küfleri temizleme işlemini anlatmadan önce neden küflenme olduğundan bahsedelim. Banyo ve tuvalet gibi ıslak ve nemli ortamlarda küf oluşması son derece doğaldır. Özellikle suyla teması fazla olan küvet, duş ve lavabo kenarlarında küflenme olur. Bu küflerden kurtulanın tek yolu küflenen silikon, kenar bandı ve kenar çıtların söküp iyice temizlemektir. Eğer silikon kullanacaksanız bakteri yapmaması için “antibakteriyel silikon” kullanın ve mümkünse bilinen markaları seçin. Sızdırmazlık bantları ve kenar çıtalarıda boşlukları kapamak için kullanılabilir. Sızdırmazlık bantları silikon ve çıtaya gerek kalmadan kenar boşluklarını kapatmanızı sağlar ve daha pratiktir.

Banyodaki Küfleri Temizleme

Banyodaki küfleri temizlemek için piyasadaki “temizleyici spreyleri” kullanabilirsiniz. Küf temizleyici spreyi temin edemediyseniz kireç sökücü ve yoğun kıvamlı çamaşır suyu ile sert bir fırçayla ovarak küflerden kurtulabilirsiniz.
Banyo perdelerindeki küflerden kurtulmak için perdeyi bir kap içerisinde suya biraz çamaşır suyu ekleyerek yarım gün bekletin. Sonrasında Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne sadece çamaşır suyu ekleyerek yıkamanız sizi küflerden kurtaracaktır.

02.01.2016_2

Silikon Nasıl Çekilir?

Yeniden silikon çekmeden önce zemini falçata ve ıspatula yardımıyla temizleyin ve eğer ıslaklık varsa iyici kurulayın. Düzgün bir görüntü elde etmek için kenarlara “kağıt bant” çekin. Silikonun ucunu çapraz olarak keserek “silikon tabancası” ile boydan boya uygulayın. Gözenek kalmaması ve düzgün bir görüntü oluşması için deterjanı ya da sabun ile parmağınızla çok hafif bastırarak bir hamlede silikon yüzeyini boydan boya silin.

02.01.2016_3

Kenar Çıtaları Nasıl Takılır?

Küvet kenar çıtaları silikon kullanılarak yerine monte edilir. Eğer temizlik malzemeleri ile küflerden kurtulamadıysanız ve yeni bir küvet çıtası takacaksanız çıtaları sökmek için önce silikonlarından kurtulmalısınız. Falçata yardımıyla silikonları keserek kenar çıtanınızı sökün. Yeni çıta montajına başlamadan önce silikon kalıntılarını iyice temizleyin ve yüzeyin kuru olmasını sağlayın. Çıtaların köşe birleşim yerlerini ve ölçülerini ayarlayın. Çıtaların birleşim köşeleri piyasada satılmaktadır, köşeleri ayarlayamazsanız temin etmeniz mümkün. Kenar çıtasının arka yüzeyini, duvar ve küvet birleşim yerlerini silikonlayarak yerine yerleştirin. Sürdüğünüz silikonu çıtanın kenarlardan taşmamasına özen gösterin eğer taşarsa hemen silin. Silikon kuruyana kadar su ile temas etmemesine özen gösterin.

02.01.2016_4

Kenar Bantları Nasıl Kullanılır?

Kenar bantları silikona nazaran daha uzun ömürlü ve küflenmeye karşı daha dayanıklıdır. Kenar bandını uygulayacağınız yüzeyi iyice temizleyin ve yüzeyin kuru olduğundan emin olun. Bandın arka yüzeyinde koruyucu kağıdı çıkararak bandı yüzeye iyice yapıştırın.Varsa köşeleri hesap ederek bandı uygulayın. Bandın yüzeye iyice yapıştığından emin olun. Yapıştırma esnasında bandı esnetmeden koruyucu kağıdı yavaş yavaş kaldırarak işlemi gerçekleştirin. Uygulama bittikten sonra bantları 24 saat boyunca sudan koruyun.

SAYFAYI PAYLAŞ

YORUM BIRAK

*