Parke Nasıl Döşenir?

Parke Nasıl Döşenir?

Evinize parke döşemeye karar verdiniz ve parke nasıl döşenir bilmiyor musunuz ? Bu yazımızın size yardımcı olacağını umuyoruz. İlk olarak parke döşenecek alanı hesaplamalısınız. Hesapladığınız alanın %3 fazlasına alırsanız alanın tamamını rahatlıkla kaplarsınız. Eğer parke kaplanacak alan çok fazla girintili çıkıntılıysa %5, tam dikdörtgense %2 fazlasını satın alabilirsiniz. Parkelerimizi aldığımıza göre şimdi uygulama adımlarına geçelim:

  • İlk olarak parke döşeyeceğiniz alanı temizleyin. Zeminin düz ve pürüzsüz olması gerekiyor. Eğer zeminde çukurluklar varsa alçı yada benzeri bir malzeme ile kapatarak zemini pürüzsüz hale getirin. Zeminde önceden kaplama varsa üzerine parke döşeyebilirsiniz. Zeminin kuru olmasına dikkat edin.
  • Zemine parke altı şiltesini seriniz. Parke altı şiltesini duvar dibinden başlayarak 10cm gibi üst üste binecek şekilde sererek bantla sabitleyiniz. Ses ve ısı yalıtımı özelliği olan şilte tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Parke altı şiltesini satın alırken şilteleri üst üste bineceği için parke kaplanacak alanı hesaplayıp % 20-25 fazlasını satın almalısınız.
  • Döşeme işlemi eski parkenin üzerine yapılıyorsa parkeleri eski parke ile aynı yönde yerleştirin. Parkeleri ışığa karşı yerleştirirseniz ek yerleri daha az görünecektir. Odanın geniş yönüne doğru yerleştirirseniz odanıza daha geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz.
  • Parkeleri döşerken parkelerin esneme payı hesaba katarak duvardan yaklaşık 1 santimlik boşluk bırakın. Parkeleri döşemeye başlamadan önce bir sıra parke dizerek kontrol edin. Eğer sıranın sonunda küçük bir parça kalıyorsa ilk yerleştirdiğiniz parkenin boyunu kısaltarak daha sağlıklı bir yerleşim sağlayabilirsiniz.
  • Duvarınızın düz olup olmadığını gönye yardımıyla kontrol edin. Duvarla parke arasına 1 santimlik takozlar kullanarak esneme payını ayarlayın. Parkeleri döşemeye başlayabiliriz. Parkelerin ekleme yuvaları markaya göre değişiklik gösterebilir. Parkeleri 30 derecelik açı ile önce ileri sonra aşağı doğru bastırarak rahatlıkla ekleme yuvalarına oturtabilirsiniz. Çekiç yada tokmak yardımıyla takoz kullanarak parkelerin tam oturmasını sağlayabilirsiniz. İlk parke sırasını esneme takozlarını kullanarak tamamlayın. 2. sırayı döşerken ilk sıra ile farklı ekleme noktaları oluşturun. Birinci ve ikinci sırayı tekrarlayarak döşeme işlemini bitirdiğinizde hem daha sağlam hem de daha düzgün görünüme sahip olacaktır.
  • Son sırayı döşerken parkeyi kesmeniz gerekebilir. Bunun en sağlıklı yolu son döşediğiniz parke sırasının üzerine parkeyi tam üst üste oturacak şekilde hizalayın ve bir başka parkeyi duvar takozlarına dayayarak sıfırlayın ve klavuz olarak kullanarak son sıranın üzerine koyduğunuz parkeyi kalem yardımıyla çizin. Kesim için dekupaj kullanabilirsiniz.
  • Parke döşeme işlemi bittiğine göre süpürgelikleri takma işlemine geçebilirsiniz. Süpürgelik köşelerini 45 derecelik açıyla kesebilirsiniz. Süpürgelikleri çivileyerek yada silikonla sabitleyebilirsiniz.

SAYFAYI PAYLAŞ

YORUM BIRAK

*