Tıkalı Lavabo Açma

Tıkalı Lavabo Açma

Kullanıma bağlı olarak zamanla lavobalarda tıkanmalar meydana gelebilir. Yemek artıkları, saç ve yağ gibi maddeler nedeniyle tıkanan lavobaları usta çağırmadan birkaç farklı teknikle açabilirsiniz. Tıkanan lavaboları açma işlemi için kimyasal ürünler kullanmadan daha sağlıklı çözümlere ulaşmak mümkün. Aşağıda belirtilen lavabo açma teknikleri ile sorunu kolayca halledeceksiniz.

Tıkalı Lavabo Açma

  • En bilinen yöntem olan pompa ile lavaboyu açmayı deneyebilirsiniz. Bunun için pompanın ağzını lavabo giderini kapatacak şekilde ayarlayarak sıkıca bastırın ve çekin. Bu işlemi lavabodaki su bitene kadar tekrar edin. Lavabonuzun taşma deliğini bezle kapatırsanız boruya su hava kaçışını engellemiş olursunuz. Pompalama işleminde aşağı ve yukarı olarak yönde uyguladığınız bu hareket basımç oluşturarak tıkanıklığı açmanıza yardımcı olacaktır. İşlem bitince bezi çıkartmayı unutmayın.
  • Karbonat ve sirke yöntemi ile tıkanıklığı gidermeniz mümkün. Lavabo giderine 1 su bardağı karbonat dökün ve üzerine 1 su bardağı sirke dökün. Karbonat ve sirke reaksiyona girecektir. Elinize eldiven takarak lavabo giderinin tıpasını takın. 30 dakika bekleyin ve 2 litre kaynar su dökün. Tıkanıklığın açılmasını kolaylaştırmak için pompalama işlemi yapın.
  • Eğer bu yöntemler işe yaramadıysa lavabo giderindeki vidayı sökerek süzgeci çıkartın. Bu işleme başlamadan önce atık su döküleceği için lavabonun altına bir kap koyun. Süzgeci söktükten sonra haznedeki atıkları temizleyebilirsiniz. Giderin ilerleyen bölümlerindeki tıkanıklıklar için lavabo altındaki ek yerlerinden sifonu sökerek temizleyebileceğiniz gibi lavabo açma sustası ile de sökmeden bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Lavabo sustasını sifondan içeri doğru sokarak ilerletin, tıkanık kısıma ulaştığınızda ileri geri yaparak tıkanıklığı açabilirsiniz. İşlemi bitirdikten sonra süzgeci tekrar yerine takarak vidasını sıkarak sabitleyin.

SAYFAYI PAYLAŞ

YORUM BIRAK

*